Dok gradsko stanovništvo postaje sve svjesnije pozitivnog utjecaja proizvodnje hrane na okoliš, urbana poljoprivreda privlači sve više pozornosti javnosti. Interes za upoznavanjem metoda proizvodnje i održivosti urbanih farmi u stalnom je porastu, no brojna ograničenja, kao i nedostatak prostora i dalje čine ogromnu razliku, u odnosu na tradicionalne farme.
Od jednog kanadskog grada s krovovima prekrivenim zelenjem do vertikalnih farmi usred pustinje: metropole diljem svijeta počele su implementirati urbanu poljoprivredu kako bi svojim građanima omogućile svježu, organsku i lokalno uzgojenu hranu. Današnje sociološke projekcije kažu kako će, do 2050.god., 70% svjetskog stanovništva živjeti u gradovima.
Krajem 2017., tad tek novonastali startup iz Stockholma promijenio je način razmišljanja mnogih urbanih farmera, a vlasnicima zgrada pružio priliku da pronađu svoj interes u ekološkom pristupu. Naime, tvrtka Plantagon otvorila je podzemnu farmu u podrumu poslovne zgrade od 26 katova u centru grada. Podrumski prostor tvrtci je ustupljen bez najamnine, nakon što je izradila projekt grijanja, odnosno sustav ventilacije koji toplinu LED lampi iz farme raspoređuje po čitavoj zgradi.
Cape Town je prva svjetska metropola suočena s činjenicom nestanka pitke vode. No, nažalost, ovaj južnoafrički grad samo je jedan u nizu gradova koje očekuje slična situacija. Naime, unatoč tome što 70% Zemljine površine prekriva voda, udio pitke vode je svega 3%. Najnoviji podaci govore kako više od milijarde ljudi nema pristup pitkoj vodi, a istovremeno je uskraćena jedan mjesec godišnje, za još najmanje 3 milijarde svjetske populacije. Istraživanje iz 2014., provedeno u 500 najvećih svjetskih gradova, pokazalo je kako svaki četvrti grad ima problema s pitkom vodom, a projekcija UN-a kaže kako će potrošnja pitke vode, do 2030., porasti za čak 40%, s obzirom na klimatske promjene i rast svjetskog stanovništva.